Personeliniz Eve Geldikten Sonra

Personeliniz Eve Geldikten Sonra

1- İlk başta şunu unutmamanızı isteriz ki Dünyanın bir ucundan bir insan sizin, çocuklarınız ve eviniz için geliyor olacaktır. Ailenize yeni bir üye, ailenizin yeni bir parçası olmaya geliyor olacaktır.

2- Dünyanın en fakir ülkelerinden gelen insanlar bizlerin ülkesinde bazı şeyleri ilk defa görüyor olacaktır. İlk başlarda şaşkın ve bir o kadar da çekingen duracaklardır.

3- Evinizde kendilerini oldukça yabancı hisedeceklerdir, sizinle konuşmaya çekinecek ve utanacaklardır. Sıcak ve içten yaklaşım onları rahatlatacaktır.

4- Geldikleri zaman ailelerine sağsağlim vardıkları bilgisini vermeleri için iletişim desteği sağlamanızı istemekteyiz.

5- Yorgun ve çok uzun bir yolculuktan geleceklerdir, ilk gün istirahat ve takibindeki birkaç gün jetlag olacakları için biraz anlayış.

6- Yeme kültürlerinin, alışkanlıklarının bizlerden bambaşka olduğunu unutmamanız ve buna saygı duymanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Zamanla bizim kültürümüze alışacaklardır sadece biraz zaman ve ilk başlarda aç kalmamaları için elimizden geldiğince yardım.

7- İlk 1 ay sabırla düzeninizi öğretmenizi istemekteyiz. Personeliniz evinizin düzenini ve makinalarınızın kullanımını öğrenirken hatalar yapabilir, öncelikle hatalarını hoşgörü ile düzeltmenizi öneririz.

8- Personeliniz tüm sisteminizi tam olarak öğrenene kadar, kontrollü bir şekilde çalıştırınız.

9- Çocuklarınız evinize gelen ablalarını ilk başta yabancılayabilir ve ona gitmek istemeyebilir. Bu durum geçici bir süreç olacaktır. Çocuklarınıza baskı yapmadan, önce ablalarının evinizde yaşadığını kabullenmelerini bekleyebilir ve biraz zaman verebilirsiniz.

10- Evinize gelen personelinizin ilk defa Türkiye’ye geldiğini unutmamanız, ikamet ettiğiniz şehir ile ilgili izin günleri için yol, otobüs bilgisi, gidilecek yer desteği vermeniz gerektiğini hatırlatırız.

11- Çalışma saatleri ile ilgili bir düzen kurmanızı öneririz, onların çalışan olduğunu unutmamanız ve dinlenme saatleri vermeniz gerekmektedir. İstisnalar dışında sabah kalkma ve akşam yatma saatleri düzeni kurmanızı öneririz.

12- Maaşlarını, izin günü hakedişlerini düzenli ve gününde yapmanızı istemekteyiz.

13- Personel ilk geldiği zaman kendi sim kartı çalışmıyor olacaktır, personelinize rahat ulaşım için sim kart almanızı ve bu konuyla ilgili destek vermenizi öneririz.

14- Personelinizin kişisel ihtiyaçlarını karşılamak zorunda değilsiniz fakat şampuan, diş macunu vs temel bakım ürünlerinde destek olabilirsiniz.

15- Ailenizin ferdi olsalar da onun da bir insan, özellikle kadın ve birey olduğunu unutmayınız. Her ay hassas dönemlerinde anlayış, bazen duygusal boşluğa kapılacaklarını lütfen es geçmeyiniz. Dünyanın hangi ülkesinden gelirse gelsin sevdiklerinden, ailesinden, ülkesinden uzak çalışan insanlara biraz empati yaparak yaklaşınız.

16- İnsan faktörünü göz önünde tutmanız ve gelen personelinizin her an herhangi bir sağlık sorunu yaşayabileceği bilincinde olmanızı istemekteyiz. Personeliniz her hangi bir sağlık sorunu yaşar ise desteğin siz işveren ailelerimize ait olduğunu bilmenizi isteriz.

17- Personeliniz ile konuşmaktan çekinmeyiniz. Herhangi bir hata yapar ise işveren olarak sizin konuşmanızı daha uygun görmekteyiz. Konuşmalarınızı ses yükseltmeden ve aşağılamadan yapmanızı önerimize eklemek isteriz.

Sonuçta herşeyin temeli sevgi ve saygı. Personeliniz ile karşılıklı bu iki temel kavramı oturtturduğunuz ve sabırla alışma süresini geçirdiğiniz zaman, ailenize yeni katılan bireyle çok uzun yıllar çalışabilir; aileniz, çocuklarınız ve siz çok güzel ve unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz